Związek Banków Polskich chce utworzenia wyodrębnionych rachunków bankowych, na które wpływałyby świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” i inne świadczenia wychowawcze. Miałyby to być rachunki socjalne, których komornicy nie będą mogli zajmować. Środowisko komornicze popiera ten pomysł.
Zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym nowe świadczenie dla rodzin jest wyłączone spod egzekucji komorniczej. Jednak z powodu nieprecyzyjności pozostałych przepisów, faktycznie chronione są te środki tylko wtedy, kiedy wypłacane są świadczeniobiorcy gotówką bezpośrednio przez organ do tego uprawniony. W momencie kiedy trafiają na konto bankowe, tracą swoją tożsamość i są egzekwowane według samodzielnych zasad określających ten sposób egzekucji. Wpadają do jednego worka z pozostałymi środkami i jako takie mogą zostać zajęte. Zarówno komornik, jak i bank dokonujący blokady nie rozpatrują źródła, pochodzenia i celu tych środków.
Komornicy zwracali na te kwestie uwagę jeszcze przed uruchomieniem programu „Rodzina 500 plus” jednak sprawa wróciła, kiedy faktycznie do takiego zajęcia doszło. Media żyły sprawą 3000 zł wypłaconych matce szóstki dzieci, które trafiły na zajęte wcześniej przez komornika konto bankowe i z automatu zostały również zajęte na poczet spłaty zobowiązań.
Aby podobne sytuacje nie miały miejsca, Związek Banków Polskich proponuje utworzenie specjalnych, rachunków bankowych. – Trwają prace mające na celu utworzenie wyodrębnionych, socjalnych rachunków bankowych, na które wpływałyby świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”, ale również inne, które nie podlegają zajęciom komorniczym, np. świadczenia wychowawcze czy alimenty – potwierdza w rozmowie z redakcją Bankier.pl dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Wprowadzenie takich rachunków socjalnych wymaga jednak współpracy bardzo wielu podmiotów i przygotowania rozwiązań legislacyjnych – dodaje. Pomysł rachunków socjalnych popiera środowisko komornicze. Krajowa Rada Komornicza jest, obok Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Pieniężnej, jednym z podmiotów biorących udział w rozmowach z ZBP na ten temat.
– Przy wprowadzeniu tego rodzaju rachunków jest bardzo wiele kwestii wymagających doprecyzowania. Jedną z podstawowych jest to, czy tego będą one miały szeroki zasięg i będą uruchamiane dla wszystkich świadczeniobiorców, czy tylko dla tych, którzy zmagają się z długami. Jeśli miałyby być otwierane na wniosek beneficjentów-dłużników, nadal istnieje ryzyko, że dłużnik nie złoży stosownego wniosku i faktycznie świadczenia i tak trafią na dotychczasowy, tradycyjny rachunek, na którym będą mogły być zajęte – ocenia Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, redaktor Bankier.pl. Jedno jest na dziś pewne. Zdaniem ZBP są wszelkie podstawy ku temu, aby takie rachunki socjalne były przez banki prowadzone bezpłatnie.
- To bardzo dobry pomysł. W Polsce te kwestie są uregulowane w teorii, ale w praktyce dochodzi do wielu trudnych sytuacji. Gdy świadczenie socjalne zostaje zajęte to jest to problem nie tylko dla rodziny, ale także dla samych komorników, którzy muszą ciężko pracować na to, by ich profesja była wolna od wszelkich nieporozumień. Rozwiązanie zaproponowane przez ZBP jest krokiem w kierunku naprawdę dobrej zmiany – dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.
Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wkrotce-w-bankach-rachunki-socjalne-Komornik-nie-zajmie-500-7389252.html
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wycieczki.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/powstana-konta-ktorych-nie-zajmie-komornik-500-bedzie-bezpieczne